Akmenų rūžos pažintinis takas

Tytuvėnų regioniniame parke Užpelkių botaniniame zoologiniame draustinyje atidaromas Akmenų rūžos (ruožo) pažintinis takas, kuris unikalus ne tik gamtine, bet ir menine prasme. Garsūs Lietuvos skulptoriai iš akmenų sukūrė originalias skulptūras ir instaliacijas. Akmenų rūžos pažintinio tako ilgis apie 1,3 km.

 
Čia bus galima pamatyti ledynmečiui traukiantis suformuotą akmenų ir molio bei smėlio pylimą, paviršiuje esančius įspūdingus riedulius. Vietiniai žmonės seniai žinojo, kad draustinio miškuose guli akmenų ruožai, nuo seno „rūžomis“ vadinami.


Tokios akmenų rūžos Užpelkių miške yra net keturios. Dvi iš jų tyrinėtos geologų, joms suteiktas gamtos paveldo objekto statusas. Tai „Tučkinės“ akmenų ruožas ir „Velniakelis“. Labai įdomus „Tučkinės“ akmenų ruožas, išraiškingas jos galas, kur rūža suformuoja glaustą kilpą.

Akmenų rūžos pažintinis takas Akmenų rūžos pažintinis takas
Akmenų rūžų atsiradimą mokslininkai aiškina, kaip besitraukiančių ledynų pėdsakus. Ledynai kartu su savim atnešė daug akmenų, žvirgždo ir smėlio (tai vadinama morena). Tirpstant ledynams atsirado plyšiai, į kuriuos sukritusi morena buvo veikiama galingų vandens srautų. Šie srautai išplovė ir nusodino žemyn smulkesnę frakciją, viršuje palikdami tik stambesnius riedulius.

Akmenų rūžos pažintinis takas Akmenų rūžos pažintinis takas
Įdomiausia pažintinio tako dalis – skulptūrinės kompozicijos ir instaliacijos. Garsūs skulptoriai čia improvizavo akmenų tema. Akmenų rūžos pažintiniame take matome Kęstučio Musteikio akmenis su ženklais, Kazio Venclovo skulptūrą „Svarelis“, Jono Gencevičiaus kompoziciją „Žemės daiktai“, Gintaro Mikolaičio „Mechanizmus“ ir kitas skulptūras.

Akmenų rūžos pažintinis takas Akmenų rūžos pažintinis takas
Akmenų rūžos pažintinis takas atidarytas 2015 m. balandžio 29 d. 13 val. Kiaunorių miške.

 Akmenų rūžos pažintinis takas Akmenų rūžos pažintinis takas

Nuotraukos: www.turistopasaulis.lt

GPS: 55.68871, 23.19316
Žemėlapis:

Jums gali prireikti, termosai:
Termosai 02

Rašyti atsiliepimą arba komentarą