Girnų muziejus Pasvalyje – lankytina vieta

Girnų muziejus Pasvalyje yra prie pasvaliečio Antano Stapulionio sodybos Lėvens gatvėje. Tai dubenuotųjų akmenų ir girnapusių kolekcija po atviru dangumi, kurioje sukaupta apie 400 eksponatų: 300 – girnapusių, 66 – dubenuotieji akmenys, 7 – „pėduotieji“ akmenys, 1 – akmuo – riboženklis. Yra malūno krumpliaračių ekspozicija. Eksponatai pradėti rinkti 1979 m., kai A.Stapulionis į tuščią sklypą namų pašonėje parsigabeno pirmąjį eksponatą. Akmenis, vienus pirktus, kitus dovanų gautus, pasvalietis vežė, kaupė, rinko tris dešimtmečius.

Muziejuje į dangų šauna iš rankinių girnų sumūrytas bokštas, ilsisi akmuo su grafo Paco inicialais, kažin kokias paslaptis saugo akmuo su kreivu kryžiumi, o kieno pėda – velnio ar Marijos – žymi kitą riedulį, lig šiol ginčijasi dievobaimingos lankytojos.

Girnų muziejus Girnų muziejus

O prie vienos malūno girnos ir rausvo akmens atėjusiajam visada pasiūloma prisiglausti. Iš Rygos atvažiavęs profesorius, su virgulėmis apvaikščiojęs kolekciją, iščiupinėjęs kiekvieną eksponatą, nustatė, kad girna ir rausvasis akmenėlis – ne paprasti rieduliai, o skleidžiantys teigiamą energiją. Ne atsitiktinai prie jų pridėjus ranką pajuntama sruvenanti šiluma.

Girnų ir akmenų muziejų puošia, kaip juokauja jo įkūrėjai, D.Poškos baublių jaunylis brolis – A.Stapulionio iš miško parsitemptas milžiniškas uosis. Jo drevėje šeimininkas įrengė kamaraitę. Akį traukia tarp akmenų išsirangę mediniai žalčiai, spoksantys apuokai, besišypsantys išdaigininkai velniūkščiai – medžio drožėjo iš Pakruojo darbai.

Girnų muziejus Girnų muziejus

Unikalią kolekciją, ilgainiui virtusia vos 9000 gyventojų turinčio miestelio pasididžiavimu, prieš keletą metų A.Stapulionis dovanojo dešimtąją sukaktį šventusio Pasvalio krašto muziejui.

GPS: 56.06521, 24.40567
Žemėapis:


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti, termosai:
Termosas Coleman 0,5 l

Rašyti atsiliepimą arba komentarą