Kurtuvėnų dvaro svirnas – lankytina vieta Šiaulų rajone

Kurtuvėnų dvaro svirnas

Kurtuvėnų dvaro svirnas

Kurtuvėnų dvaras išlikęs Kurtuvėnuose. Su parku ir kitais pastatais sudaro ansamblį.
Vertingiausias dvaro pastatas yra medinis dviejų aukštų svirnas, statytas XVIII a. pabaigoje. Kurtuvėnų dvaro svirnas įtrauktas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Kurtuvėnų svirnas vienas iš seniausių medinių dvaro ūkinių pastatų Lietuvoje. Iš kitų panašaus pobūdžio statinių jis išsiskiria dydžiu  (ilgis – 30 m, plotis – 13 m, aukštis 12 metrų) ir profesionalios baroko architektūros elementais: dviejų pakopų keturšlaičiu stogu, arkadomis. Barokiškumą pabrėžia net detalės -  puošnūs kalvio rankų darbo vyriai bei rankenos.
Kurtuvėnų dvaro svirnas pastatytas 1792–1796 m. Jame dvarininkai rengdavo pokylius, spektaklius, bet kartu buvo laikomi ir grūdai. Iki šiol išlikusiame mediniame dvaro svirne buvo įrengtas teatras, kuriame vaidino baudžiauninkai. Baudžiavos laikais prie svirno vykdytos bausmės – nusikaltusiems plakti buvo sukonstruotas specialus ratas su rykštėmis. Per II pasaulinį karą buvo įsikūręs vokiečių kariuomenės štabas, o išplėštos antrojo ir trečiojo aukštų perdangos naudotos apkasams sutvirtinti.

Po nepriklausomybės atgavimo pastatas restauruotas, tačiau 2001 m.  naktį sudegė, o 2006 m. visiškai atstatytas pagal autentišką projektą, nepanaudojus nė vienos vinies.

Kurtuvėnų dvaro svirnas

Dvaras – vienas pirmųjų XV a. Lietuvoje susikūrusių dvarų. Dvaras ir parkas žinomas nuo 1495 m. Bajorų sodyba išaugo į turtingą dvarą, kuris daugiau nei 450 metų buvo regiono ekonominis ir kultūrinis centras. 1717 m. Kurtuvėnus įsigijo ir pavertė juos svarbiausia giminės rezidencija Pranciškus Vladislovas Nagurskis. Ypač miestelį išpuoselėjo jo sūnus Jokūbas Ignotas Nagurskis (g. apie 1734 – m. po 1796 m., palaidotas Kurtuvėnuose). Paskutinieji dvaro valdytojai grafai Pliateriai-Ziberkai įrengė dešimtis tvenkinių. Arklidėse veikia jojimo paslaugų centras, o dvaro oficinos pastate įsikūrusi regioninio parko direkcija. Kurtuvėnų dvarvietę supa senas geometrinio-peizažinio planavimo parkas.

Kurtuvėnų dvaro svirnas

Dabar Kurtuvėnų dvaro svirnas naudojamas bendruomenės ir krašto kultūros reikmėms – vyksta koncertai, parodos,  konferencijos, vakaronės, Užgavėnių ubagų baliai, vasarą veikia Kurtuvėnų regioninio parko lankytojų centras. Vėl gyva svirno teatrinė tradicija – kas dvejus metus rengiami Klojimo teatrų festivaliai.

Nuotraukos: www.turistopasaulis.lt

GPS: 55.82631, 23.04784
Žemėlapis:


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti, turistinės kuprinės:
Kuprinė MIL-TEC ASSAULT I 30ltr, WOODLAND

Rašyti atsiliepimą arba komentarą