Lyduvėnų tiltas
Lyduvėnų tiltas – ilgiausias (599m) ir aukščiausias (42m) Lietuvos tiltas, esantis prie Lyduvėnų (Raseinių rajonas). Tiltas pastatytas Radviliškio – Pagėgių geležinkelio ruožo 50,7 km. Lyduvėnų tiltas nutiestas per Dubysą ir jos slėnį.
Medinę estakadą 1916 m. pastatė vokiečių kariuomenės pionieriai. Įdarbinti prie šio tilto statybų dirbo maždaug 2 tūkstančiai karo belaisvių. Tai buvo vienas didžiausių medinių tiltų Europoje., tačiau dėl netvirtų medinių konstrukcijų netiko traukinių eismui. 1918 m. vokiečių okupacinė valdžia pastatė plieninį tiltą. Ant tilto stovėjo Vokietijos kanclerio Oto fon Bismarko statula. Iki Antrojo pasaulinio karo eismas Lyduvėnų tiltu buvo labai intensyvus: keleiviniai traukiniai per metus perveždavo 5-12 tūkstančių keleivių. Prekiniais traukiniais buvo gabenama daug krovinių. Tilto, kaip technikos stebuklo, atvykdavo pasižiūrėti iš įvairių Lietuvos vietų, – tiek traukiniu, tiek arkliais kinkytais vežimais, užsukdavo maldininkai vykdami į Šilinių atlaidus.
1944 m. Lyduvėnų tiltas buvo susprogdintas. 1951 m. rusų o kariuomenės inžinerinis dalinys atstatė tiltą ant naujų atramų. Tilto statybos ir gyvavimo istorija tiesiogiai siejasi su lyduvėniškių gyvenimu, pasakojama, kad lyduvėniškiam nereikėjo laikrodžių – apie laiką spręsdavo pagal pravažiuojančius traukinius. Šiuo metu traukinių eismas tiltu nėra intensyvus: vidutiniškai per parą juo važiuoja 5-6 traukiniai. 1992 m. uždaryta Lyduvėnų geležinkelio stotis. 2001-2005 metais atskirais etapais šis istorijos – technikos paminklas buvo remontuojamas. Buvo stiprinami tilto elementai, rekonstruoti mazgai, tiltas perdažytas, įrengti apžiūros laiptai. Dubysos regioninio parko kraštovaizdžiui tiltas suteikia išskirtinumo: būdamas didžiausiu Lietuvoje, savo papėdėje tiltas glaudžia nedidelį Lyduvėnų miestelį, dažnai lankomą vandens turistų, žygeivių.
Žemėlapis:
Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje