Prelomčiškės piliakalnis

Prelomčiškės piliakalnis stovi Prelomčiškės kaime, Lazdijų rajone, Metelių regioninio parko teritorijoje.

Prelomčiškės piliakalnis

Piliakalnis įrengtas Dusios ežero vakariniame krante, ties bevardžio upelio žiotimis esančioje kalvoje. Šis piliakalnis yra jotvingių palikimas. Datuojamas Prelomčiškės piliakalnis I tūkstantmečiu – XIII amžiumi. Piliakalnio statūs, iki 12 metrų aukštyn kylantys šlaitai viršuje baigiasi didele, beveik 40 m skersmens aikštele. Nuo čia atsiveria nepaprastai gražus gamtovaizdis.

Prelomčiškės piliakalnis

Prelomčiškės piliakalnis

Archeologai, tyrinėję piliakalnio papėdę, kelių hektarų plote rado gyvenvietės liekanas, keramikos dirbinių šukes su jotvingių kultūrai būdingais ornamentais. Šalia piliakalnio, dešiniajame upelio krante, už gyvenamos sodybos, yra XVI–XVII amžiaus dvarvietės liekanų. Kultūriniame sluoksnyje galima aptikti koklių fragmentų, žiestosios keramikos, stiklo šukių.

Prelomčiškės piliakalnis

Apie piliakalnio atsiradimą šalia Dusios ežero pasakojama legenda. Kadaise čia netoliese stovėjo didelis dvaras, kuriame tarnavo graži mergina. Apie jos grožį sklido gandai po visas apylinkes. Daug jaunikaičių važiuodavo jai pirštis, bet toji atsisakydavo. Gandas pasiekė ir patį velnią, gyvenantį Dusios ežero vietoje – Pekloje. Pasivertęs dailiu jaunikaičiu, jis pasipiršo merginai, toji sutiko tekėti, bet su viena sąlyga: kad šis per dvi dienas supils dailų kalnelį, ant kurio atšoks vestuves. Jau praėjus nakčiai didžioji dalis kalnelio buvo supilta. Merginai kilo įtarimas, ar tik ne su pačiu velniu bus susidėjusi. Nutarė su likimu nežaisti, paėmusi jauną gaidį po skvernu nulėkė prie ežero. Pasislėpusi medžių guote ji laukė vakaro, kad pamatytų, kaip jos jaunikis darbą atlieka. Mato, kaip jis iš vandenų išnyra ir toliau su pagalbininkais darbą tęsia. Paryčiui, dar nespėjus aušrai išaušti, nekantrusis gaidys sugiedojo, ir velnias su savo pagalba skradžiai ežere prasmego. Tą vietą žmonės Velnio duobe vadina, sako, kad joje dugno nėra. O kalnelis taip ir liko neužbaigtas.

Dabar ant jo kiekvienais metais liepos mėnesį švenčiamos Oninės.

Prelomčiškės piliakalnis

Nuotraukos: www.turistopasaulis.lt

GPS: 54.3125, 23.65495
Žemėlapis:


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti, žibintuvėliai:
Prožektoriai

Rašyti atsiliepimą arba komentarą