Raudondvaris

Raudondvaris

Raudondvario herbas

Raudondvaris – kaimas Kauno rajone, abipus kelio  141  Kaunas–Jurbarkas–Šilutė–Klaipėda , šalia Nemuno ir Nevėžio santakos, aukštutinėje Nevėžio terasoje (dešiniajame krante). Seniūnijos centras.
Pirmieji rašytiniai šaltiniai XVI a. mini gyvenvietę, vadinamą Naujuoju Aukštadvariu arba Aukštuoju Dvaru, nuo XVII a. pradžios šnekamojoje kalboje pervadintą Aukštutiniu Raudondvariu, nuo XVII a. vidurio – Aukštuoju Raudondvariu, kol galiausiai susiformavo dabartinis miestelio pavadinimas – Raudondvaris. Tokį pavadinimą nulėmė raudonų plytų pilis, pastatyta XVII a. Simonas Stanevičius taip ir mini gyvenvietę.

Tai viena seniausių Kauno rajono gyvenviečių. XIV a. tai buvo kovų su kryžiuočiais vieta, Nevėžio žiotyse buvo Virgalės (Vyrgalės) sala, kurioje stovėjo Vyrgalės pilis, bet ją sunaikino kryžiuočiai, o salą ilgainiui užliejo vanduo. Istorikai romantikai spėjo, kad XV a. pr. ant kalno Vokiečių Ordinas pastatė Kenigsburgo pilį. Dabartinio žemutinio Raudondvario vietoje buvo Perevoznikų kaimelis (vėliau pavadintas Solomenka), veikė keltas per Nevėžį (iki 1931 m.).

Kaip didikų rezidencija Raudondvaris minimas nuo 1615 m., kai čia buvo pastatyti dvaro rūmai. 1819 m. dvarą įsigijo Tiškevičiai, kurie suremontavo dvaro rūmus, pastatydino papildomų pastatų (oranžeriją, svirnus, arklides ir kt.), įrengė parką.

Raudondvario dvaras

 

Raudondvario dvaras

Per 1654–1667 m. Lenkijos ir Lietuvos Valstybės–Rusijos karą 1659 m. dvarą nuniokojo Rusijos kariuomenė. 1856 m. pastatyta pirmoji Raudondvario bažnyčia.
Raudondvario Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčia (pastatyta 1938 m., daug sakralinio meno kūrinių), Raudondvario kapinės.

Raudondvario Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčia

Raudondvario Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčia

Nuo XX a. pradžios iki 1950 m. Raudondvaris buvo valsčiaus centras. 1909–1914 m. veikė Blaivybės draugijos skyrius. 1915 m. bažnyčią kariniais sumetimais sugriovė carinė kariuomenė. XX a. 3–4 dešimtmečiuose miestelyje buvo skalbimo priemonių gamykla, malūnas su lentpjūve, kelios parduotuvės, našlaičių prieglauda, vaistinė, medelynas (nuo 1930 m.).
Paminklas kompozitoriui Juozui Naujaliui (pastatytas 1994 m.), veikia Juozo Naujalio memorialinis muziejus.

Paminklas Juozui Naujaliui

Senoji Raudondvario dalis yra pakalnėje (dabartinis gyvenvietės centras išsidėstęs ant kalno) ir vadinasi Šiaudine. Čia yra rezistentų kapinaitės.

Raudondvaris

Raudondvaris
1931 m. pastatytas tiltas per Nevėžį (per karą sugriautas, 1951 m. pastatytas naujas kitoje vietoje).

Senasis Raudondvario kelio tiltas per Nevėžį

Senasis Raudondvario kelio tiltas per Nevėžį

Prie senojo tilto, kelyje į Babtus , yra paminklas Kaziui Veverskiui

Paminklas Kaziui Veverskiui

Paminklas Kaziui Veverskiui

Paminklas Kaziui Veverskiui

2007 m. patvirtintas Raudondvario herbas.

Netoli Raudondvario – Nevėžio kraštovaizdžio drausitinyje yra Bernatonių piliakalnis.

Bernatonių piliakalnis

Bernatonių piliakalnis

Netoli Raudondvario,  Netonyse, stūksto 55 m aukščio kalnas, kurį pamėgę ne tik sklandytojai, bet ir poilsiautojai, mat čia patogu atvykti dviračiu, o nuo kalno atsiveria miškų platybės, Nemuno slėnis. Kitoje upės pusėje matyti ir kurortinis miestelis Kačerginė.

Netonių kalnas

Netonių kalnas

Netonių kalnas

Informacija pagal: https://lt.wikipedia.org

Žemėlapis:
Raudondvario dvaras žemėlapis

Jums gali prireikti:
džemperiai