Kodėl verta rinktis Palangą 2023 m. atostogoms?
Nors Palanga yra poilsiautojų numeris vienas pasirinkimas šiltuoju sezonu, šio kurortinio miesto vizija per ateinančius kelis metus tapti ir žiemos tarptautiniu kurortu, kuriame nepertraukiamai vyktų sveikatingumo, sporto ir poilsio pramogos. Šis miestas kasmet sulaukia vis daugiau turistų, ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių. Taigi, kodėl verta rinktis Palangą 2023 m. atostogoms tiek vasarą, tiek žiemą?
Ir poilsiui, ir sveikatai, ir aktyviam laisvalaikiui
2019 m. atliktas tyrimas parodė, kad 15 proc. turistų į miestą atvyksta sveikatinimosi tikslais. Palangos sanatorijose ir reabilitacijos centruose 2018 m. nakvojo 31,2 tūkst. svečių ir iš jų tik 816 užsieniečių. Tiesa, užsieniečių turistų kasmet daugėja. Na, o 2022 m. skaičiai buvo didesni bene penktadaliu.
Paklausiausias apgyvendinimas yra viešbučiuose. Čia tais metais apsistojo daugiau nei 55 proc. turistų. Antroje vietoje – sveikatingumo įstaigose, t. y. reabilitacijos centruose bei sanatorijose. Gradiali pasiūlymai ypač viliojo turistus 2022 m. vasarą.
Į Palangą šiltuoju metų laiku daugelis atvyksta poilsio tikslais (84,3 proc.). 77,4 proc. respondentų čia atkeliauja tik savaitgalio poilsiui, o 27,1 proc. – aktyviam laisvalaikiui.
Ir šeimai, ir savarankiškai keliaujančiam
Minėtoje apklausoje nustatyta, kad beveik kas antras turistas Palangoje poilsiauja iki 10 dienų. Jų teigimu, šią kelionę jie dažniausiai organizavo kartu su šeima (42,9 proc.) arba savarankiškai (34 proc.). Tyrimo dalyviai, kurie kelionę organizavo su šeima, dažniausiai priklausė 35-44 m. amžiaus kategorijai. Į Palangą daugelis atvyko lengvuoju automobiliu. Taigi, akivaizdu, kad šis kurortinis miestas idealiai tinka tiek šeimos, tiek savarankiškam poilsiui.
Lengvas pasiekiamumas
Palangos konkurencinis pranašumas prieš kitus didžiuosius šalies kurortus – geras pasiekiamumas ir jūra. Miestas laisvai pasiekiamas automobiliu bei tarpmiestiniais ir tarptautiniais autobusų maršrutais. Tarpmiestiniai autobusai vyksta iš sostinės, Druskininkų, Kauno, Mažeikių, Šiaulių ir kitų Lietuvos miestų. Tarptautiniai – iš kaimyninių šalių. Per Palangą praeina E272 europinė magistralė, todėl kelias patogus. Puiku ir tai, kad čia yra Palangos oro uostas.
Be to, netiesiogiai kurortą galima pasiekti ir geležinkeliais. Traukiniais keliauti į pajūrį galima iš Vilniaus, Kaišiadorių, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Plungės, Telšių ir Radviliškio.
Palangos pasiekiamumo galimybes didina ir uostamiesčio tarptautinė jūrų perkėla. Čia laivai atvyksta iš Kylio, Zasnico bei Karlshamno.
Kaip turistai vertina miesto įvaizdį?
Respondentų buvo prašoma įvertinti miesto įvaizdį bei atskleisti, su kuo jiems asocijuojasi Palanga. 231 dalyvis teigė, kad Palanga – tai jūra, 64 – atostogos/poilsis, 52 – paplūdimys, 45 – Basanavičiaus g., 42 – Palangos tiltas, 27 – gamta/grynas oras/pušynai, 9 – Gintaro muziejus, 8 – kavinės.
Palanga vertinama kaip labai patrauklus miestas turistams – net 83,2 proc. dalyvių teigė, kad miesto patrauklumą vertina gerai arba labai gerai. Taip pat jų buvo klausiama, kaip jie stipriai rekomenduotų atostogas čia. Didžioji dalis Palangą, kaip atostogų kryptį – rekomenduoja.
Respondentai, kurie atsakė į atvirus klausimus, įvardindami įsimintus aspektus apie Palangą, dažniausiai išskyrė, jog jiems teigiamą įspūdį paliko graži gamta: pušynai, jūra, kopos, paplūdimys. 36,8 proc. žmonių žavėjosi geru oru, o likusieji – švara, sutvarkyta aplinka, tvarkingais dviračių takais. Tiesa, buvo ir tokių, kurie pasisakė apie neigiamus potyrius. Juos sukėlė žmonių gausa, triukšmas, tualetų trūkumas bei „kosminės“ paslaugų kainos.
Dviračių takai
Aktyvaus poilsio mėgėjai bene labiausiai giria nepriekaištingus dviračių takus. Pagrindė dviračių trasa tęsiasi pajūrio miškais, siekiant Būtingę, Šventąją, Monciškes, Palangą bei toliau nusidriekia Pajūrio regioninio parko teritorija. Beveik visa trasa yra asfaltuota, eina dviračių takais, suženklinta, įrengtos poilsiavietės. Populiariausia trasos dalis – nuo Palangos iki Šventosios, kurią sudaro 12 kilometrų.
Sveikatinimasis
Sveikatos turizmą sudaro dvi paslaugos – SPA ir sveikatingumas. SPA – tai sveikatinimo paslauga, teikiama naudojant vandens ir gamtinius sveikatos veiksnius. Sveikatingumas – sveikatos stiprinimo paslauga.
Palanga neretai pristatoma kaip klimatinis, purvo terapijos kurortas, kur veikia sanatorijos, sveikatingumo centrai, reabilitacijos ligoninės, o svarbiausi gydomieji veiksniai – tai organizmą grūdinantis bei tonizuojantis klimatas.
Kurorte gydomi nervų sistemos sutrikimai, širdies bei kraujagyslių sistemos, antrinės virškinimo ir judamojo aparato, hipertoninės, kvėpavimo organų ligos. Palangoje yra 6 sanatorijos bei sveikatos centrai: „Pušynas“, „Palangos Linas“, „Baltijos“ reabilitacijos centras, „Energetikas“, „Palangos žvorūnė“ ir vaikų reabilitacijos centras „Palangos gintaras“. Čia teikiamos šios paslaugos: hidroterapija, kineziterapija, fizioterapija, purvo ir parafino aplikacijos, ergoterapija, dietoterapija ir t. t.