Bradeliškių piliakalnis – lankytina vieta Vilniaus rajone

Bradeliškių piliakalnis (arba Pakilta) – piliakalnis Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje, prie Bradeliškių kaimo, Dūkštos kairiajame krante.

Bradeliškių piliakalnis
Bradeliškių piliakalnis įrengtas natūralioje Dūkštos krantų kalvoje, papildomai ją įtvirtinant. Piliakalnį iš trijų pusių juosia upelis, pietryčiuose ribojasi su aukštumomis. Šlaitai į upelį statūs, kai kur apgriuvę, 15–16 m aukščio. Aikštelė netaisyklingo ovalo formos, apie 80 x 30 m dydžio. Jos rytinė dalis ir beveik visas pylimas nuslinko į upelį, išliko apie 1,1 m aukščio dalis.
Iš septynių Neries regioninio parko teritorijoje esančių piliakalnių, šis buvo apgyvendintas ilgiausiai. Bradeliškių piliakalnis, kartu su šalia esančiu Buivydų piliakalniu, sudarė dalį  Kernavės  ir  Vilniaus  gynybinės sistemos. Kuriantis Lietuvos valstybei ir sustiprėjus priešų antpuoliams, Pakilta tapo Buivydų piliakalnio papiliu. Buivydų piliakalnyje tuo metu buvo stipriai įtvirtinta kunigaikščio pilis, kurią saugojo ir aprūpino mažiau įtvirtintame Bradeliškių piliakalnyje įsikūrę kariai ir amatininkai.

Bradeliškių piliakalnis

Piliakalniyje atlikti žvalgomieji archeologiniai tyrimai. Ištirtas 82 m² aikštelės plotas. 0,7-1,2 m storio kultūriniame sluoksnyje rasta pirmojo tūkstantmečio iki m.e. – XIV a. lipdytos brūkšniuotu ir grublėtu paviršiumi bei žiestos keramikos, geležinių darbo įrankių (peilių, ylų), žalvarinių ir geležinių papuošalų, molinių verpstukų. Radinius saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.
Apie piliakalnį ir greta buvusį vandens malūną, kurio sienos iki šiol stūkso už Dūkštų atodangos, pasakojami padavimai. Per piliakalnį vedė takas iš Buivydų kaimo į malūną. Kaimo vyrai skųsdavosi, kad beeinant tuo taku jiems nuo galvos kažkas kepures numeta. Kiti matydavo ant piliakalnio bėgiojančius mažus juodus velniukus, kurie aplankydavo ir naktigonėje bekūrenančius laužus žmones. Pasakojama, kad šaltiniuotoje Klumpynės dauboje tarp Bradeliškių ir Buivydų piliakalnių velnias paskandino nusikaltusią moteriškę.
Nuo piliakalnio viršaus atsiveria puiki miškingo kraštovaizdžio panorama, yra įrengti patogūs takeliai pasivaikščiojimui.
 


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti:
Turistiniai batai MIL-TEC

Rašyti atsiliepimą arba komentarą