Šilalės kūlis ir dubenėtieji akmenys

Šilalės kaime, Mosėdžio seniūnijoje, Skuodo rajone yra net trys dėmesio verti akmenys: Šilalės kūlis, dubenėtasis akmuo ir aukuro akmuo. 

Šilalės kūlis – penktas pagal dydį akmuo Lietuvoje. Šio riedulio ilgis siekia net 7,48 m, plotis – 5,48 m, aukštis – 3,66 m, o apimtis – 18,33 m. Kūlio paviršius gruoblėtas, nelygus, tarytum byrantis dideliais gabalais. Šis granitas ypatingas, vadinamas „rapakivi“ granitu. „Rapa“ suomiškai reiškia „supuvęs, sutrešęs“, o „kivi“ – „akmuo“. Kūlis guli kalvelėje, kurią seniau iš visų pusių supo pelkės, o per jas link Šilalės kaimo vedė kūlgrinda (akmenų grindinys). Šalia yra dubenėtasis ir aukuro akmenys.

Šilalės akmuo

Šilalės akmuo su dubeniu – akmuo rausvo granito, smulkiagrūdžio, puslankiu išlenkto ovalo formos, 1,5×1,2 m. dydžio, 43 cm. aukščio virš žemės paviršiaus. Nuo jo krašto yra kiek netaisyklingo apskritimo formos 27×23 cm. dydžio 10 cm. gylio pusrutulio formos dubuo.

Šilalės akmuo su dubeniu, vadinamas Aukuru – akmuo pilkšvai rusvas, stambiai grūdėtas, 1,28 m skersmens, 86–90 cm aukščio. Ties jos viduriu yra 10–11 cm gylio dubuo plokščiu dugnu ir nuožulniomis sienelėmis, kurio skersmuo viršuje – 32 cm, ties dugnu – 28 cm. Nustatyta, kad akmuo stovėjo pagonių šventykloje, ant akmenų pastovo, šalia židinio.

Šilalės kūlis - Aukuro akmuo

Šalia kūlio apie XVI-XVII a. veikė pagoniška šventykla su židiniu ir akmens aukuru. Joje ugnis kūrenta iki XV – XVIII a., o gal net ir iki XIX amžiaus.

Akmenys – kultūros paveldo objektai, saugomi valstybės.

Rašyti atsiliepimą arba komentarą