Barstyčių akmuo – lankytina vieta Skuodo rajone

Barstyčių akmuo

Barstyčių akmuo

Barstyčių (arba Puokės) akmuo – didžiausias riedulys Lietuvoje, Puokės kaime, Vidurio Žemaičių aukštumos šiauriniame pakraštyje. Akmuo sudarytas iš lauko špato, kvarco, žėručio. Ledynų atvilktas iš Fenoskandijos uolyno, esančio Skandinavijoje. Akmuo taip pat įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą.
1957 m. melioratoriai, kasdami griovius, aptiko milžinišką akmenį. Didžioji riedulio dalis buvo ledyninėje sąnašoje, tik akmens ketera kyšojo paviršiuje, todėl nuspręsta jį iškasti visą. Tuomet tyrėjai nustatė, kad akmuo yra netgi didesnis už tuomet didžiausiu Lietuvos akmeniu laikytą Puntuką.
Spėjama, kad akmenį ledynai atnešė nuo Švedijos.

Barstyčių akmuo yra 13 m ilgio, 9 m pločio ir 4 m aukščio. Šis milžiniškas akmuo sveria net 680 tonų.

 

 Barstyčių akmuo Barstyčių akmuo

Barstyčių akmuo guli nusausintame lauke. Jis primena smailėjantį laivo denį. Prie akmens auga daug beržų, šermukšnių, obelis. Barstyčių akmuo svarbus mokslo atžvilgiu. Iš jo judėjimo krypties ir sandaros mokslininkai gali spręsti apie klimatinius ir geologinius kitimus Lietuvos teritorijoje prieš keliolika tūkstantmečių.
Pasakojama, kad anksčiau akmens vietoje buvo pagonių šventykla, o joje ugnį kurstė vaidilutė. Ji sulaužė savo skaistybės įžadus ir užrūstino dievą Perkūną. Tuomet jis trenkė žaibu į šventovę su akmeniu. Šventykla sugriuvo ir nužudė vaidilutę, o akmuo taip ir liko stovėti.


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

One thought on “Barstyčių akmuo – lankytina vieta Skuodo rajone

  1. Pingback: Puntuko akmuo | Turisto pasaulis - pasiruošk žygiui tinkamai

Rašyti atsiliepimą arba komentarą