Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus – lankytina vieta Skuode

Mosėdis žymus savo akmenų muziejumi. Muziejus renka, kaupia, tiria, eksponuoja, restauruoja ir apsaugo įdomiausius, mokslui vertingiausius Lietuvos riedulius. 1957 m. jį kaip akmenų kolekciją pradėjo kurti gydytojas Vaclovas Intas (1925–2007). V.Intas pradėjo rinkti ir numeruoti laukuose aptiktus įdomesnius akmenis. Jis pasiekė, kad Mosėdyje būtų pradėtas kurti akmenų parkas. Į akmenų saugojimo veiklą įjungė Mosėdžio  žmones. Kasmet pradėjo ruošti po keletą, vėliau po keliolika alpinariumų, kuriuose buvo derinami augalo, akmens, žemės ir vandens natūralus grožis. Pirmiausia alpinariumais pasidengė ligoninės teritorija (1,5 ha), Kapų (dabar Akmenų) gatvė. Po 1962 m. gaisro Mosėdžio centre nutarta žemesniosios šlaito dalies nebeatstatyti, o paversti šią vietą skveru, kuriame dabar didžiuliais akmenimis bei pasodintais ąžuolais pagerbti žymūs Žemaitijos ir Lietuvos vyrai, primenamos reikšmingos mūsų valstybės datos.
Galiausiai gydytojui nebeužteko vietos  ligoninės teritorijoje, jis sumanė kurti akmenų parką prie Bartuvos upės. 1971 metais pradėta užtvankos statyba ant Bartuvos upės. Per du metus buvo pasodinta keletas tūkstančių medelių ir krūmų iš V. Into asmeninio medelyno.
1979 m. oficialiai atidarytame Respublikiniame akmenų muziejuje buvo apie 5000 riedulių, suvežtų iš įvairių Lietuvos vietovių. Muziejaus projektą kūrė architektai A. ir R. Kiškiai bei geologas A. Gaigalas.  Šiuo metu muziejuje eksponuojama daugiau kaip 150 tūkst. akmenų ir akmenėlių kolekcija – Lietuvoje paplitę Baltijos regiono uolienų rieduliai. Didžiausias muziejaus eksponatas sveria 50 tonų, mažiausias – vos kelis gramus.
1975 m. prasidėjo ir senojo malūno, kuriam jau virš 200 metų, restauravimo darbai. Vandens malūnas pastatytas apie 1792 m., šiandien jis architektūrinio paveldo dalis. Šiandien sename vandens malūne veikia ekspozicija, pasakojanti apie ledynmečius, riedulių kelionę į Lietuvą, lauke galima pamatyti visas Lietuvoje aptinkamas uolienų atmainas, rieduliai išdėstyti pagal kilmę, grupelėmis sudaro natūralaus riedulyno vaizdą. Restauruotame vandens malūne veikia kamerinė ekspozicija. Joje pateikta geologiniai žemėlapiai, uolienų nuotrupų klasifikacija, suakmenėję gyvūnai ir augalai, iš įvairių šalių atvežti ir muziejui padovanoti akmenys. Čia taip pat eksponuojami iš žmogaus organizmo išoperuoti svetimkūniai, Lietuvoje augančių medžių skerspjūvių kolekcija.


1984 metais buvo pradėtas sodinti akmenų muziejaus parkas.  2000-aisiais metais muziejaus dendrologinė kolekcija paskelbta valstybės saugomu gamtos objektu. Joje yra 15 ypač vertingų augalų rūšių.
2005 m. akmenų muziejui suteiktas Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejaus vardas.

Salantų g. 2, LT – 98271 Mosėdis

Tel. / faks. (8440) 763 52

Tel. (8440) 76291

El.p. sekretore@akmenumuziejus.lt

www.akmenumuziejus.lt

 


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Rašyti atsiliepimą arba komentarą