Astravo dvaro sodyba – lankytina vieta Biržuose

Astravo dvaro sodyba – viena gražiausių romantizmo architektūros sodybų Lietuvoje. Išsidėsčiusi Astrave, Širvėnos ežero pusiasalyje, patogiai pasiekiama iš Biržų pėsčiomis Širvėnos ežero tiltu. Dvarą įkūrė Tiškevičiai, įgiję Biržus XIX a. pradžioje.

Astravo dvaras

Sodybą sudaro į italų vilą panašūs mūriniai rūmai, statyti 1842 m., perstatyti 1862 m.. Ypač vertingas buvo klasicistinis rūmų vidaus dekoras, įspūdingas reprezentacinis holas, dvi salės. Viduje dviaukštis su 8 kolonomis ir medine drožinėta apdaila vestibiulis.

Astravo dvaras

Rūmų prieangį puošusios liūtų skulptūros, išlietos XIX a. viduryje Sankt Peterburge. Dabar rūmai restauruoti, prie įėjimo pastatytos betoninės dekoratyvinės liūtų skulptūros. Autentiškos skulptūros nuo 1937 ar 1938 m. stovi prie Kauno karo muziejaus.

Astravo dvaras

Sodyboje yra du malūnai, vandens malūnas pastatytas 1867 m.,  žirgynas, vartininko namelis,  palivarko namas, pastatytas 1820 m., seniausias ansamblyje, arkinis, panašus į romėnų akveduką tiltas per Apaščią, pastatytas 1860 m.,  18 ha mišraus plano parkas, įkurtas 1851-1862 m. Parke auga tik vietiniai augalai – eglės, mažalapės liepos, pušys.

Astravo dvaras

Rūmuose buvo dalis Tiškevičių ir Radvilų archyvo, biblioteka, kurioje buvo XV a.- XVII a. knygų, archeologijos, etnografijos, dailės kolekcijos XIX a. pabaigoje- XX a. pradžioje išvežtos į Vilnių ir Paryžių.

Astravo dvaras

Astravo dvare 1924 m. buvo įkurta pieninė, vėliau pakulinių maišų, špagato fabrikas, o 1930 m., lininių audinių fabrikas “Siūlas”, kuris veikia ir dabar. 1956-1965 m. Astravo rūmai buvo restauruoti, sutvarkyta parko dalis, 1987 m. atstatytas dvaro sodybą ir Biržų miestą jungiantis pėsčiųjų tiltas per ežerą.

Nuotraukos: www.turistopasaulis.lt

GPS: 56.21953, 24.76831
Žemėlapis:


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti, turistinės kuprinės:
Kuprinė PARA 35l, žalia

One thought on “Astravo dvaro sodyba – lankytina vieta Biržuose

  1. Pingback: Širvėnos ežero tiltas | Turisto pasaulis - pasiruošk žygiui tinkamai

Rašyti atsiliepimą arba komentarą