Pakrančių apsaugos baterija – lankytina vieta Klaipėdos rajone

Pakrančių apsaugos baterija – tai Antrojo pasaulinio karo laikų gynybiniai įtvirtinimai prie Baltijos jūros, įrengti Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos. Buvo numatytos pastatyti dvi pakrantės artilerijos baterijos. Viena turėjo būti pastatyta Smiltynėje netoli Kopgalio – „Memel Sud“ („Klaipėda – pietūs“), kita – „Memel Nord“ („Klaipėda – šiaurė“) – už Girulių, Kukuliškių kaime. Tačiau buvo baigta tik viena baterija – esanti Kukuliškiuose.

 Pakrančių apsaugos baterija bunkeris Klaipėda

 Aplink Klaipėdą buvo statomos ir priešlėktuvinės baterijos, kurias sudarė gelžbetoniniai įtvirtinimai – bunkeriai įgulai, amunicijai ir pabūklams.

Pakrančių apsaugos baterija bunkeris Klaipėda

Šių priešlėktuvinių baterijų buvo pastatytos šešios: Melnragėje, netoli šiaurinio molo, Tauralaukyje, Lelių kaime, Klaipėdoje (netoli „Klaipėdos kranų“) ir dvi baterijos Kuršių nerijoje, viena – ties Kiaulės nugaros sala , kita – prie jūros, tarp naujosios ir senosios perkėlų. Šios baterijos apjuosė miestą ir turėjo dengti jį ir jo oro erdvę. Miestas turėjo būti apsaugotas tiek iš jūros pusės, tiek ir iš sausumos.

Pakrančių apsaugos baterija bunkeris Klaipėda

 Šiuo metu išlikusį karinių įtvirtinimų kompleksą esantį už Girulių, prie Kukuliškių kaimo sudaro trys pastatai, didžiausiojo plotas — 500 kv.m.  Kito įrenginio plotas yra perpus mažesnis — 240 kv.m. Mažiausias, arčiausiai jūros esantis įrenginys, tėra 140 kv.m ploto.

Pakrančių apsaugos baterija

 2002 metais vienas artilerinių blokų buvo dalinai sutvarkytas Pajūrio regioninio parko iniciatyva. Čia buvo įrengta ekspozicija apie parko vertybes, jo gamtą, ir istoriją, dalyje bunkerio buvo įvestas apšvietimas, įdėtos durys. Nuo 2009 metų Klaipėdos karybos istorijos klubas kartu su Pajūrio regioniniu parku čia pradėjo kurti muziejų, kuriame siekiama atspindėti šių įtvirtinimų bei Klaipėdos krašto istoriją Antrojo pasaulinio karo metu. Čia po truputį yra kaupiami eksponatai, susiję su šiais bei kitais gynybiniais įtvirtinimais bei Antrojo pasaulinio karo tematika.

Pakrančių apsaugos baterija Pakrančių apsaugos baterija

Daugiau informacijos rasite: www.memel-nord.lt

GPS: 55.77849, 21.07379
Žemėlapis:


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti, kuprinės:
Kuprinė PARA 35l, žalia

Rašyti atsiliepimą arba komentarą