Dubingių piliavietė – lankytina vieta Molėtų rajone

Dubingių piliavietė yra Molėtų rajone, Dubingių miestelio pietvakariuose, Asvejos ežero pusiasalyje (kuris anksčiau buvo sala), vadinamame Pilies kalne.

Tai didelė, apie 500 metrų ilgio ir iki 200 metrų pločio kalva. Dubingių piliavietė yra paskelbta Lietuvos kultūros paminklu.

Rašytiniuose šaltiniuose Dubingių pilis minima nuo XIV a. Tikriausiai XIV a. pirmoje pusėje pastatyta medinė pilis, saugojusi nuo Livonijos ordino puolimų kelią į Vilnių. 1412-1413 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Didysis pastatydino naują pilį, o prieš 1430 m. pilies kieme ir medinę katalikų bažnyčią. XV a. pilis atiteko Biržų – Dubingių šakos Radviloms, jų kelis kartus perstatyta, paskutinį kartą – XVII a. pradžioje. 1547-1548 m. joje penkis mėnesius gyveno Barbora Radvilaitė.

Dubingių piliavietė

Dubingių piliavietė
 
Apie 1565 m. katalikų bažnyčia perduota evangelikams reformatams. 1620 m. Jonušas Radvila vietoj medinės pastatydino mūrinę evangelikų reformatų bažnyčią, kuri 1735 m. sudegė. 1808 metais  Dubingius nusipirko M. Tiškevičius.
Sprendžiant iš išlikusio piešinio, rūmai buvo kelių aukštų, su aukštu bokštu. XVIII a. viduryje pilis sunyko. Dubingių piliavietė yra didžiausia Lietuvoje.

Dubingių piliavietė

Dubingių piliavietė

Nuo 2003 m. piliavietėje vykdomi archeologiniai tyrinėjimai, ištirta buvusi bažnyčia, rastos ir atidengtos buvusių Radvilų rūmų liekanos. Tačiau svarbiausias atradimas – Radvilų giminės palaikai. Jie buvo perlaidoti radimo vietoje, buvusios bažnyčios rūsyje.

Dubingių piliavietė

Nuotraukos: www.turistopasaulis.lt

GPS: 55.0596, 25.44403
Žemėlapis:
 
Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti, turistinės kuprinės:
Kuprinė Pinguin Explorer 75

Rašyti atsiliepimą arba komentarą