Jono kalnelis – lankytina vieta Klaipėdoje

Jono kalnelis
   Jono kalnelis

Klaipėdos (Memelio) miesto-tvirtovės laikus primenantis gynybinis pylimas, vadinamas Jono kalneliu, iškilęs XVII a. paskutiniuose dešimtmečiuose, kai miestas buvo juosiamas olandiško tipo įtvirtinimais.

Jono kalnelis

Istoriniai šaltiniai liudija, kad 1627–1629 m., vadovaujant inžinieriui K. Rozui (Ch. Rose), miestą imta juosti olandiško tipo įtvirtinimais. Buvo supilti apie 3,5 m aukščio pylimai ir bastionai, aplink kuriuos iškasti grioviai – fosos. Pagal savo dydį miesto įtvirtinimai priskiriami didžiųjų karališkųjų tvirtovių kategorijai. Darbai buvo baigti tik XVII a. pab. – XVIII a. pradžioje. Vėliau pylimai rekonstruoti dar ir XVIII a. viduryje. To meto Klaipėdos (Memelio) įtvirtinimų sistema buvo sudėtinga. Kadangi miestą iš rytų ir pietų pusių apjuosė bastioniniai įtvirtinimai, o iš šiaurės saugojo Naujoji Danės upė, todėl patekti į miestą buvo galima tik pro Tilto, Kūlių (Akmenų) ir Malūnų vardais vadinamus vartus. Pastarieji du buvo įrengti po žemių pylimu.

Jono kalnelis

Miestas XVII–XVIII a. iškentė švedų ir rusų kariuomenių užėmimus. Šie bastioniniai įtvirtinimai mena ir garsaus rusų karvedžio Aleksandro Suvorovo vardą, kuris rusų armijai užėmus Klaipėdą (Memelį) per Septynerių metų karą ėjo komendanto pareigas.

Jono kalnelis

XVIII a. antroje pusėje miesto įtvirtinimai prarado svarbą, vartus pradėjo griauti plytoms, pylimus išnuomoti, griovius užpilti žemėmis, todėl XX a. išliko tik nedideli sudėtingos įtvirtinimų sistemos fragmentai.

Jono kalnelis

Ryškiausiai įtvirtinimų vaizdas atsiskleidžia nuo Turgaus gatvės gale esančių bastionų (dabar ši teritorija vadinama Jono kalneliu) istoriniuose planuose vadinamų Geldern ir Purmark vardais. Priešais juos matosi apsauginio griovio vanduo ir vienintelis išlikęs ravelinas. 1994–1997 m. šios gynybinių įtvirtinimų liekanos buvo restauruotos (projekto autorius V. Šliogeris).
Manoma, kad pavadinimą ši vieta gavo iš čia stovėjusios ir pokaryje sunaikintos Šventojo Jono evangelikų liuteronų bažnyčios (pastatytos 1706 metais), vieno iš ryškių prieškario Klaipėdos architektūros akcentų.

Jono kalnelis

Jono kalnelyje kasmet vyksta Joninių šventė, pritraukianti miesto gyventojus ir svečius. Pavasarį čia švenčiamos Užgavėnės: groja liaudiška muzika, šokami lietuviški tautiniai šokiai, vasarą, Jūros šventės metu, čia vyksta įvairūs renginiai, koncertai, diskotekos.

Informacija paruošta remiantis: http://www.krastogidas.lt

Adresas: Turgaus gatvė 37, Klaipėda
GPS: 55.70959, 21.13971
Žemėlapis:
Jono kalnelis žemėlapis

Jums gali prireikti:
neperšlampami dėklai telefonams

Rašyti atsiliepimą arba komentarą