Prienų dvaro vandens malūnas

Prienų dvaro vandens malūnas

 Prienų dvaro vandens malūnas

Prienų dvaras – buvęs dvaras Prienuose, Nemuno kairiajame krante, Kranto gatvėje, netoli Prienų tilto.

Prienų dvarvietė yra vienoje svarbiausių istorinių miesto dalių. Čia išlikęs mūrinis vandens malūnas. Trijų aukštų pastatą iš vakarų supa miesto parkas su tvenkiniais, buvusi piliavietė, pietuose – Revuonos upelio slėnis. Malūnas statytas – XIX a. pab. – XX a. pr. Pastate po rekonstrukcijos nuo 1984 m. iki 1995 m. veikė viešbutis.

Prienų dvaro vandens malūnas

1992 m. Prienų parko ir vandens malūno liekanų kompleksas buvo įtrauktas į Kultūros paveldo registrą (unik. kodas 465). Prienų dvarvietė, dar vadinama Butlerio pilimi, į Registrą įtraukta (unik. kodas 5504) 2005 m.

Prienų dvaro vandens malūnas

1997 m. malūno pastatas buvo perduotas Nemuno kilpų regioninio parko direkcijai valdyti patikėjimo teise. 2007 m. pradėti buvusio viešbučio priestato rekonstravimo darbai, kuriuos atlikus buvo įrengtas Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centras.

Prienų dvaro vandens malūnas

Pagal 1782 m. dvaro inventoriaus aprašą Prienų dvaras buvęs gana stambus, pagrindiniai rūmai buvę barokinio stiliaus, dviejų aukštų su mansarda. Pirmame aukšte buvo erdvus vestibiulis ir 16 kambarių, antrame – 11 kambarių ir salė. Rūmų vidų puošė baltų koklių krosnys, židiniai, marmuro dekoras, lubos ir sienos puoštos medžio drožiniais. Pokylių salėje būta balkonėlio orkestrui.

Prienų dvaro vandens malūnas

Iki XX a. pradžios dvaras nunyko. Pilies pamatų liekanų dar buvo randama pirmaisiais XX a. metais. Čia statęsi namus vietiniai žmonės rasdavo gražių, spalvotų koklių, indų šukių, surūdijusių pinigų. Po Pirmojo pasaulinio karo namai dvarvietėje buvo statomi be jokios tvarkos, todėl dvarvietė buvo nuniokota, dvaro statiniai ir pamatai išardyti. Pagal 1920 m. surašytą aktą, liko tik 2 dvaro pastatai apverktinos būklės. Galiausiai dvaro likučiai buvo parduoti varžytinėse, o dvaro žemės parceliavimas tęsėsi iki 1938 m. Buvo nusavinta beveik 130 hektarų, dvaro pastatai ir dvarvietės teritorija. Prienų dvaro nebeliko. Prie Prienų piliavietės sunaikinimo prisidėjo ne tik žmonės, bet ir Nemunas, intensyviai ardantis krantus. Dvaro teritorijoje XX a. pradžioje pastatytas malūnas, kuriame 1984 m. buvo įkurtas viešbutis „Revuona“.

Informacija paruošta remiantiis: https://lt.wikipedia.org

GPS: 54.62923, 23.94853
Žemėlapis:
Prienų dvaro vandens malūnas žemėlapis

Jums gali prireikti:
savaime prisipučiantys kilimėliai

Rašyti atsiliepimą arba komentarą