Šeimyniškėlių piliakalnis, vadinamas Voruta, yra šiauriniame Anykščių pakraštyje, prie kelio į Rokiškį. Piliakalnis įrengtas aukštumos kyšulyje, kurio šiaurės vakarų papėde teka Varelis, o pietrytine – Volupis. Manoma, kad būtent čia stovėjo Lietuvos karaliaus Mindaugo pilis, pavadinta Voruta.
Piliakalnio aikštelė – 80 m ilgio, 35 m pločio pietrytiniame gale ir 23 m – šiaurės vakariniame. Aikštelės plotas – apie 3000 m². Pietrytinėje pusėje supiltas 5 m aukščio, 15 m pločio pylimas. Priešingoje aikštelės pusėje yra 2 m aukščio, 12 m pločio pylimas. Piliakalnis iš abiejų pusių ties pylimais nuo likusios aukštumos dalies atskirtas grioviais, už kurių įrengti papiliai. Piliakalnio šlaitai statūs, 12–15 m aukščio. Į vakarus nuo piliakalnio yra 2 ha plotą užimanti XIII–XIV a. gyvenvietė, už jos – XIII–XVIII a. senkapis.
1990–2005 m. archeologai ištyrė visą piliakalnio aikštelę, padarė abiejų pylimų ir šlaitų pjūvius. Aptikta pilies įtvirtinimų ir pastatų liekanų, židinių, įvairių XIII–XIV a. radinių, žiestos keramikos, gyvulių kaulų. Nustatyta, kad piliakalnyje stovėjo stipri medinė pilis, pastatyta XIII a. iki tol negyvenamoje vietoje ir perstatyta XIV a.
Šiuo metu Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis yra vienintelis visiškai ištirtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas labiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje.
Ant Šeimyniškėlių piliakalnio Ketinama pastatyti medinę pilį, menančią XIII–XIV amžius. 2000m. piliavietėje jau pastatytas pirmasis būsimos medinės pilies komplekso statinys – tiltas į piliavietę per Varelį.
2004 m. vasarą prie piliakalnio iškilo medinis apžvalgos bokštas, skirtas edukacinei veiklai. Jame galima susipažinti su buvusios pilies istorija, apžiūrėti pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, įsigyti pilėniškų suvenyrų.
Šalia medinio bokšto įrengtas viduramžių pilies kiemas įtvirtintame Šeimyniškėlių piliakalnio papilyje, kuriame galima išmėginti akies taiklumą ir rankų stiprumą šaudant iš lankų, mėtant ietį, paskanauti papilio židinyje išvirta čiobrelių arbata ir taip pajausti XIII–XIV a. pilies gyventojų dvasią.
Ant Šeimyniškėlių piliakalnio švenčiamos įvairios istorinės šventės (liepos 6 d. – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, gegužės 9 d. – Europos diena, birželį – Rasos (Joninių) diena, minima ir rugsėjo 8 d. – Vytauto Didžiojo karūnavimo diena).
Nuotraukos: www.turistoposaulis.lt
GPS: 55.54535, 25.13944
Žemėlapis:
Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje
Jums gali prireikti, kišenianiai peiliai Victorinox:
Pingback: Anykščių regioninio parko dviračių trasa 28 km | Turisto pasaulis - pasiruošk žygiui tinkamai