Stelmužės ąžuolas – lankytina vieta

Stelmužės ąžuolas

Stelmužės ąžuolas – seniausiaStelmužės ąžuolass ir storiausias Lietuvoje augantis paprastasis ąžuolas, vienas seniausių ąžuolų Europoje. Lietuvos gamtos paminklas. Auga Stelmužės kaime (Imbrado seniūnija, Zarasų rajonas). Ąžuolui apie 1500 metų, jo skersmuo – 3,5 m, apimtis prie žemės 13 m (kamienui apimti reikia 8-9 vyrų), aukštis – 23 m.

Šiuo metu Stelmužės ąžuolo būklė yra sunki. Stelmužės ąžuolas yra apniktas infekcijų, įvairių rūšių grybų, dumblių ir samanų. Medienos ląstelės pasenusios, sunkiai atsinaujina.
Yra daug istorijų apie Stelmužės ąžuolą. Sakoma, kad jo drevėje kažkada buvo rasti žmogaus griaučiai su prancūzišku šautuvu – tai buvo Napoleono kareivio, bėgančio iš Rusijos, slėptuvė.   Taip pat yra daug pasakojimų apie lobius po Stelmužės šaknimis. Seni žmonės tvirtina, kad per ąžuolo drevę galima nusileisti į požemių pasaulį.  Padavimai pasakoja, kad šalia ąžuolo buvęs stabmeldžių aukuras,  kadaise po ąžuolo šakomis žyniai aukodavo dievaičiui Perkūnui  ožius, rugius, midų, melsdamiesi laukams derliaus, sėkmės medžioklėse.


Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje

Jums gali prireikti:
Kuprinė Pinguin Explorer 75

Rašyti atsiliepimą arba komentarą