Trakų salos pilis – gotikinė pilis Trakų mieste, Galvės ežero Pilies saloje, į kurią nutiestas pėsčiųjų tiltas. Pastatyta kunigaikščių Kęstučio ir Vytauto iniciatyva XIV a. II pusėje – XV a. 1-ajame dešimtmetyje. XV a. ši pilis (kaip ir Trakų pusiasalio pilis) buvo viena iš LDK valdovų rezidencijų.
Nors dabar pilis stovi vienoje iš Galvės ežero salų, tyrimai rodo, kad prieš pradedant statybą čia buvo trys nedidelės salelės ir užpelkėjęs plotas tarp jų. Sudėtingos geologinės sąlygos lėmė pilies struktūrą.
Manoma, kad Salos pilį pradėjo statyti Kęstutis, o XV a. pirmoje pusėje baigė jo sūnus Vytautas. Ji buvo statyta kaip tvirtovė apsiginti nuo priešų ir niekad nebuvo paimta užpuolikų. Pasak legendos, Trakų salos pilis atsirado dėl moters užgaidos. Senuosiuose Trakuose gyventi kunigaikščio Kęstučio žmonai Birutei nepatiko, nes šalia buvo per mažai vandens, kaip jai buvo įprasta gimtojoje Palangoje. Todėl Kęstutis, norėdamas įtikti žmonai, apie XIV a. vidurį pradėjo statyti naują pilį ežerų apsuptame pusiasalyje.
Pirmajame statymo etape (XIV a. II pusėje) statyta tik didžiausioje (šiaurinėje) iš minėtų salelių. Pilį tada sudarė du papiliai ir pusiau uždaro plano rezidenciniai rūmai, tačiau statoma pilis sudegė. Antrasis – gotikinės statybos laikotarpis – prasidėjo greičiausiai XIV a. pabaigoje. Tuo metu pastatyti rezidenciniai rūmai su vidaus kiemu ir donžonu, juos supančios gynybinės sienos, supilta terasa, kurios pietiniame kampe iškastas šulinys. Trečiame statybos etape (XV a. pradžioje) suformuotas papilys. Jis apsuptas gynybine siena su bokštais. Kiek vėliau sumūryti vakariniai, o dar vėliau – rytiniai kazematai. Tais laikas Galvės ežero vandens lygis buvo beveik dviem metrais aukštesnis, vanduo beveik siekė pilies sienas. Perkasas, skiriantis pilį į priešpilį ir gyvenamuosius rūmus taip pat buvo prileidžiamas vandens.
Politinę galią Trakų salos pilis prarado tada, kai LDK sostinė iš Trakų buvo perkelta į Vilnių. Pilis ilgą laiką buvo mėgstamiausia LDK didikų bei jų šeimos narių rezidencija Lietuvoje. XVI a. pilis buvo paversta „bajorų kalėjimu“ – čia buvo kalinami kilmingi karo belaisviai. Kitas svarbus Trakų pilies istorijos faktas – joje 1430 m. spalio 27 d. mirė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas.
1962 m. pilies rūmai buvo iš dalies restauruoti ir visiškai atstatyti, pilis buvo perduota Trakų istorijos muziejui. Pilies pastatai – didingas architektūros ansamblis – yra Lietuvos viduramžių gynybinės architektūros šedevras.
Dabar pilis yra vienas populiariausių Lietuvoje turistų lankomų objektų. Į pilį vedantis 300 m medinis tiltas, net 12 km ilgio kanalais sujungti ežerai, neapsakomo grožio menės, galerijos, vitražai, freskos, slapti perėjimai sužavi netgi ir tuos, kurie istorijai yra abejingi. Pilyje vyksta įvairios šventės, veikia archeologinė ir istorinė ekspozicijos, medžioklės muziejus. Prie pilies saloje įkurtas parkas.
Nuotraukos: www.turistopasaulis.lt
GPS: 54.65286, 24.93396
Žemėlapis:
Žiūrėti Turisto pasaulis didesniame žemėlapyje
Jums gali prireikti, turistinės kojinės: